Katalonia

Katalonia, wina i FC Barcelona.
Ta spora hiszpańska kraina w okolicach Barcelony słynie nie tylko z futbolu, ale i z win. Specjalnością tego regionu jest nie tylko słynna FC Barcelona, nasączona super piłkarzami, ale przede wszystkim są to wina czerwone z odmiany Garnacha Tinta. Odmiana ta jest znana w Hiszpanii także jako tinto aragonés lub tinto navalcarnero. We Francji nazywana grenache … Z tego szczepu powstają przeróżne wina, w różnym stylu, także i słodkie, ale ten szczep jest także podstawą wielu udanych kupaży.

Wśród kilku regionów denominacyjnych Katalonii najbardziej znanym jest Priorat, który wraz z Rioją i Ribera del Duero stanowi podstawę jakości i klasyfikacji wszystkich win hiszpańskich. Pozostałe DO Katalonii to m.in. Catalunya, Conca de Barbera , Costers del Segre, Emporda-Costa Brava, Montsant, Penedes, Pla de Bages, Tarragona i Terra Alta.

Oczywiście nie zapominamy o słynnych winach musujących produkowanych metodą szampańską. CAVA , bo tak nazywamy najlepsze wina musujące w Hiszpanii, to przede wszystkim region PENEDES. Od kilku lat ekspansja innych regionów katalońskich przybiera na sile. Zarówno wina z Prioratu , które są jednak dość drogie ( niczym burgundy czy najlepsze wina z Bordeaux ) jak i Montsant czy Conca de Barbera, które są znacznie tańsze, a prezentują wysoki poziom, mogą w Polsce zadomowić się na dobre. Nasze społeczeństwo od kilku lat poszerza wiedzę enologiczną, a i wydatki coraz lepiej zarabiającego Polaka idą w kierunku dobrych trunków z naciskiem na jakość, a nie tylko na moc.

Wymieniona tutaj wcześniej Burgundia, ma także znaczenie historyczne. W V wieku ziemie te zdominowali Wizygoci, którzy szybko jednak zasymilowali się z miejscową ludnością. Potem przyszli arabowie, a w początkach X wieku Katalonia uniezależniła się od monarchii frankońskich, choć nadal z państwami południowej Francji utrzymywała ścisłe kontakty. Ślady tych kontaktów (zwłaszcza z Burgundią ) widoczne, a raczej słyszalne są do dzisiaj w jeżyku katalońskim.

Rok 1974 był rokiem zwrotnym w winiarstwie Prioratu. FAO opublikowało raport, z którego wynikało, że region ten ma warunki do produkcji jednych z najlepszych win w świecie. Od tego czasu datuje się wzrost cen i jakości produkowanych tam win. Region ten jest jednak mały, a do tego jest enklawą zawierającą się w większym regionie, mianowicie w Montsant. Warunki tu są bardziej zróżnicowane, uprawa winorośli jak i cena ziemi mniej kosztowna. Wina tylko nieznacznie ustępują jakości wielkiemu sąsiadowi.

Innym równie ważnym regionem jest Conca de Barbera – najbardziej na północ wysunięty region z okolic Tarragony. Montblanc jest stolicą Conca de Barbera, zamieszkuje je kilka tysięcy osób, a miejsce to obfituje w sporą liczbę unikalnych zabytków wpisanych także na listę światowego dziedzictwa UNESCO . Stara część miasta Montblanc jest warownią. W najbliższej okolicy znajduje się słynny Królewski Klasztor Najświętszej Marii Panny – POBLET. Ten panteon królów Aragonii jest chyba pierwszym opactwem cysterskim w Hiszpanii.

Terra Alta to dla odmiany najbardziej na południowy zachód oddalona denominacja. Produkuje się tutaj masę pospolitego wina – tanie i pospolite wino podbija od wielu lat także polski rynek. Wiele z tych win zagościło na dobre w naszych marketach uśmiechając się do nas z półek kusząco niską ceną i niezwykle atrakcyjnymi butelkami, często oplecionymi imitacją złotej siateczki. Cena i efekt wizualny robi swoje, ale z jakością bywa bardzo różnie. Podnosząca się jednak świadomość i gust konsumentów spowodował w ostatnich latach wzrost jakości produkowanych tam win. Z całą pewnością każdy rok działa in plus na jakość win powstających w tej apelacji, warto śledzić i degustować.

Na koniec chciałbym Państwa zainteresować zwiedzaniem okolicznych zabytków jak i namówić koniecznie do zabrania dobrego aparatu dla robienia niepowtarzalnych zdjęć. Przyroda to kolejna zaleta prowincji Tarragona, do której należą wspomniane tutaj regiony: Priorat, Montsant, Conca de Barbera i Terra Alta.

Maciej Katarzyński

Możesz również polubić…