Jedyny w Polsce venenciador

Jedyny w Polsce venenciador

Venenciador to mistrz serwowania jerez, czyli sherry, posiadający szczególne umiejętności nalewania tego szlachetnego trunku, plasujące się gdzieś między żonglerką a tańcem flamenco.
Tradycja „magicznego” rozlewania sherry wywodzi się z Andaluzji. Venenciador, czyli mistrz serwowania sherry, uświetnia wszystkie najważniejsze święta i imprezy w krainie gdzie powstaje jerez. Z usług venenciadorów korzystają też fiesty w Barcelonie czy Madrycie. Na świecie jest także kilkudziesięciu nieandaluzyjskich venenciadorów, m.in. w Japonii, Belgii, Niemczech, Czechach i… w Polsce. Pan Maciej Katarzyński jest jedynym w Polsce certyfikowanym venenciadorem, który potrafi poprowadzić prawdziwy „Venenciador Show”.

„Serwis venenciadorski – opowiada Maciej Katarzyński – to artystyczne polewanie, prosto z beczki wina, którym najczęściej jest wytrawna sherry zwana Manzanillą, lub też jej mniej aromatyczna wersja – Fino. Robi się to za pomocą specjalnego czerpaka zwanego venencią”.

Obecność venenciadora podnosi rangę każdej imprezy towarzyskiej w Hiszpanii. W Polsce, Maciej Katarzyński zapraszany jest na wesela i większe imprezy, gdzie posługując się venencią niczym czarodziejską różdżką serwuje gościom hiszpańskie wzmocnione wina.

Kto chce zobaczyć andaluzyjskich venenciadorów niech zajrzy na youtube .

Maryla Musidłowska żródło

Możesz również polubić…