Øpus 23 Bogatte Reserva 2017 – Winnice Czajkowski

Øpus 23 Bogatte
Reserva
14,5%
Winnica Czajkowski
cabernet cortis, zweigelt, sangiovese
2017

To już piąte wino z Winnice Czajkowski oceniane przeze mnie. Nie bez kozery wybrałem je na Sylwestrową Noc, a w zasadzie wieczór i kolację bogatą w sporą ilość tapasów. W końcu będziemy degustować kolejne POLSKIE „AMARONE”

W kieliszku jako pierwsze meldują się ciemne owoce: – jagody, czarna porzeczka, śliwki w czekoladzie, suszona morela. Chwilę później pojawiają się powidła, kawa mokka, jakieś wędzonki, susze, trochę pestek i zapach grillowania.

Wino w ustach jest średnio taniczne, długie, ze słodkimi taninami i wysoką, acz dobrze jawiąca się kwasowością. Wino cudownie wypadło z pasztetem z kaczki. Bardzo dobrze smakowało z serami blue oraz ze śliwkami zawiniętymi w boczek i grillowanymi w piekarniku.

Efekt podsuszania winogron i dwa lata starzenia w dębie Seguin Moreau zrobiły z tego wina kolejną perełkę. Polskie wino w niczym nie odstające od dobrej klasy Amarone.

Niewiarygodne jest to, że doczekaliśmy się takich polskich win, w tak krótkim czasie. Przecież współczesne polskie winiarstwo ma za sobą ledwo co żłobek skończony…

Cudowne wino na koniec 2021. Ponownie brawa na stojąco! Chapeau bas!

91/100 🍷

Możesz również polubić…