BAROLO

Barolo – podobnie jak  Barbareso, to nazwa wina, miejscowości i gminy w prowincji Cuneo. Barolo należy to najlepszych win świata, a w szczególności te butelki, które powstają w gminach Monforte d’Alba, Serralunga d’Alba, La Morra i właśnie Barolo. Powstaje podobnie jak Barbaresco ze szczepu Nebbiolo, ale jest jego zdecydowanie lepszym rozwinięciem:
– do wcześniej wspomnianych aromatów ( fiołki, maliny, konfitury) dochodzą takie nuty jak róża, gorzki migdał, anyż, jałowiec, świńska wygarbowana skóra, pomarańcza, trufle i dym.

Barolo ma zawsze wysoki poziom alkoholu – zazwyczaj jest to 14 %, a nawet 14,5 % . Młode Barolo jest rubinowo-granatowe, a stare wpada w ceglastą aurę. Po 5 latach starzenia Barolo ma prawo do nazwy RISERVA. Barolo jest winem przeznaczonym do długowiecznego starzenia.

Do czego podawać? Osobiście uwielbiam wszelką wykwintną kuchnię opartą na mięsach, szczególnie wołowina, jagnię, osso bucco, pieczona kaczka, ale i sprawdzą się ….dobrze przyrządzone podroby. Miałem kiedyś okazję pić Barolo (w tym miasteczku pod tą samą nazwą) gulasz z kogucich grzebieni (!). Wyborne danie, idealny pairing !
Oczywiście sery długo dojrzewające też…

 

Możesz również polubić…