Świat PASSITO

Każde Amarone i Ripasso, to wina które powstają przy udziale metody PASSITO czyli suszenia winogron. Także kilka innych win z nazwą appassimento lub właśnie passito są efektem suszenia gron. Jednak co ważne, jakość tych wszystkich win jest tak różna, że aż jest to zastanawiające, dlaczego jedne kosztują setki złotych, a inne można kupić nawet za 25 PLN  w dyskontach. O co tu chodzi?

Aby powstało prawdziwe Amarone suszymy winogrona przez około  cztery miesiące zaraz po zbiorach. Po tym okresie spadek wagi i ubytek płynu w tych gronach (a co za tym idzie i wydajności) jest tak olbrzymi, że nie ma co się dziwić, że wina te tyle kosztują. 

Amarone jest jednak wytrawnym winem – jeśli masz ochotę na słodką wersję, pytaj o RECIOTO.

Kiedy wytłoczymy moszcz z suszu (to właśnie jest ta metoda passito ), to wytłoki idą zaraz do młodej, już wcześniej zrobionej podstawowej Valpolicelli (powstającej tradycyjnie) i razem fermentują. Potem następuje docisk i tak powstaje bazowe Ripasso.

Te często  tańsze wina nazywane  Appassimento lub Passito powstają po procesie suszenia trwającym najczęściej  ok 20 dni. Stąd tak niska cena tych niektórych. Zatem im dłużej suszymy, tym lepsze wino…nie dłużej jednak niż cztery , pięć miesięcy.

Tradycja długiego suszenia winogron i robienia słodkiego PASSITO żyje jeszcze w Umbrii, gdzie niektórzy winiarze robią takie wina z gron Sagrantino – słodkie, a wytrawne, pyszne, lecz drogie 

W Polsce takich win nie spotkamy zbyt często. Praktycznie pierwsze PASSITO powstały i ciągle  powstają  w Winnice Czajkowski – nie mówimy oczywiście o polskim monopolu, ale jest blisko. W winnicach Czajkowski proces suszenia trwa najczęściej od 30 do 60 dni.

A na zdjęciu widzicie dłonie winogrodnika, który od prawie 40 lat pracuje z suszonymi winogronami. Te wżery, to można powiedzieć  taki naturalny tatuaż.

Szanowni, jeśli lubicie i doceniacie ten typ win, to u mnie macie do wyboru około 30 win z udziałem metody PASSITO – od Amarone i Recioto, przez Ripasso, po Appassimento i polskie wina.

Zapraszam

KOLOR WINA  791822266

Możesz również polubić…