Siarka

ES O DWA czyli o co kaman z tą siarką ?

Nadmiar siarki w naszym organizmie może powodować wysypkę, często też przy alkoholowym szaleństwie przyczynia się częściowo do kaca. Astmatycy mają przez nią kłopoty z oddychaniem, a nie inaczej jest ze „zdrowym” (jeszcze) człowiekiem, co zbyt często ostatnio jednak popija sobie wino nie tylko od święta … SO2 to alergen i basta!

No to jak to jest z tymi związkami siarki? Ile niej jest w winie? Czy taki diabeł straszny, czy jednak coś ma jej więcej?

Zazwyczaj (regulują to przepisy):
* wina słodkie nie mają SO2 więcej jak 400 mg/l
* wina półwytr. i półsłodkie mieszczą się od 250 – 350 mg/l
* białe wytrawne do 200 mg/l
* czerwone wytrawne max może mieć 160 mg/l … ale zazwyczaj jest to w przedziale 60 – 120.

Czyli przeciętna butelka czerwonego wina to dawka tylko około 80 mg SO2.

PIJCIE WIĘC CZERWONE WYTRAWNE DO CHOLERY !!!

Zaraz, zaraz … zapyta ktoś: – ale po co ta siarka jest w ogóle?
A co z innymi produktami spożywczymi?
A dlaczego czerwone wytrawne są cacy, a inne mniej ?
Czy możemy bezkarnie jeść i pić to co jednak ma siarkę, jakie są zalecane dawki dzienne?

SO2 zapobiega utlenianiu i powstrzymuje rozwój fermentacji. To swoisty stabilizator jakości wina, także względem czasu – taki specyficzny konserwator płynnej materii 

Polifenole występujące w czerwonych winach wspomagają siarkę w niektórych procesach, dlatego w tych CZERWONYCH WYTRAWNYCH winach jest jej najmniej.
Wina komercyjne, mające cukier muszą zawierać znacznie więcej siarki.

Naukowcy wyliczyli, że dzienne dopuszczalne nasączenie naszego organizmu dwutlenkiem siarki to w zależności od wagi, to od 40 do 70 mg/litr… przy czym ta większa dawka to kolo z siłowni ważący 120 kg, a najmniejsza dawka to 50 kg szczupłej blondynki.

No …. czaicie już? Flaszeczka białego półsłodkiego wina „zrobiona” w dwie koleżanki z pracy i po pracy, obie ważące po 60 – 65 kg to przekroczenie bezpiecznego limitu o 100 %. O!

PIJCIE CZERWONE WYTRAWNE, KURDE!!!

Lubicie suszone owoce? Uważajcie, aby ich nie wciągnąć na jedno posiedzenie zbyt wiele … Np.kilogram rodzynek ma ponad 3000 mg SO2! Zatem garstka ok, ale nie łopatą 

Ej, wielbiciele McD …100 gr frytek, to też lekkie przekroczenie dziennej dawki, podobnie jak ulubione przez młodzież „chińskie zupki” 

PIJCIE CZERWONE WYTRAWNE … ale nie więcej jak 200 – 350 ml DZIENNIE … i nie na raz !

Cheers!

PS. jeśli masz pijących wino znajomych, proszę udostępnij im to… niech wiedzą dlaczego mają zadyszkę, albo skąd mógł pojawić się u nich rumień lub inna alergia…

Możesz również polubić…