HERBARIUM & WHISKY 4.12.2018

Nie samym winem żyje sommelier!
Na nietuzinkowej degustacji przetestowaliśmy z gośćmi Herbarium kilka różnych gatunków, z różnych krajów, regionów, surowców i o różnym stylu. To wszystko po to, aby świadomie umieć skorzystać z tego co daje nam możliwość wyrabiania naturalnej wódki zbożowej z odleżakowanych spirytusów – najczęściej jęczmiennych (słodowych) i żytnich, a także kukurydzianych i ryżowych… i innych, w zależności od kraju i typu.

LISTA DEGUSTOWANYCH WHISKY:
1. CHIVAS REGAL – Scotch Blended Whisky 12 YO
Produkowana przez Chivas Brothers, którego właścicielem jest Pernod Ricard. Mieszana z ponad 40 whisky dojrzewających co najmniej 12 lat. Jej smak był pełny i kremowy z akcentem miodu i dojrzałych jabłek z nutą wanilii, orzechów laskowych, czekolady i karmelu.
2. JAMESON – Irish Whiskey
Jameson Original to blendem whiskey typu pot still i czystego destylatu zbożowego o uniwersalnej łagodności. Potrójnie destylowana i poddana procesowi dojrzewania przez okres minimum 4 lat whiskey ów stała się ponadczasowa, co czyni ją jako słynna, rozpoznawalną „zieloną butelkę” … niemal kultową. Zapach ma delikatny zapach kwiatowy, nuta pieprzu z pikantnymi akcentami drzewnymi i słodyczy. W smaku dobra równowaga nut pikantnych, orzechowych oraz wanilii z odrobiną słodkiej sherry. Finisz: średni, łagodny, przyjemny.
Ta whisky podobała się przybyłym Paniom.
3. JACK DANIEL’S – Tennessee Whiskey
Produkowana od 1866 roku. Filtrowanie przez ponad 3-metrową warstwę klonowego węgla drzewnego przez okres około 10 dni nadaje jej charakterystyczny łagodny smak, który sprawia, że Jack Daniel’s jest typowym przedstawicielem swego gatunku. Jack Daniel’s ma wyraźny bursztynowy kolor pochodzący ze świeżych dębowych beczek w których leżakuje. Jego słodki, waniliowo-kukurydziany aromat wyczuwalny naprzemiennie z alkoholem, który delikatnie drażni nos, nie powinien przeszkadzać. W smaku znajdujemy miłą słodycz i biszkopty. Finisz jest lekko pieprzny, trochę goryczkowy i dębowy, dość wyraźny.
4. ABERLOUR 12 Double Cask – Highland Single Malt
aromat bogaty, kragły, z nutami czerwonych, dojrzałych jabłek
smak sherry i toffi, z czekoladą i imbirem i imbirem
finisz długi, rozgrzewający, słodko – pikantny
Aberlour 12 YO to szkocka whisky single malt pochodząca z regionu Speyside. Double cask matured oznacza, że dojrzewa w dwóch rodzajach beczek: po bourbonie oraz po sherry Oloroso. Beczka po bourbonie nadaje whisky słodki, waniliowy smak, zaś Oloroso nuty korzenne i owocowe. Kiedy destylaty z obydwu beczek osiągną pożądany wiek, zostają ze sobą wymieszane, dzięki czemu uzyskiwana whisky zyskuje bogatszy smak i aromat.
CIEKAWOSTKA:
Podstawowym założeniem destylarni jest to aby w ich whisky dominowała nuta jabłka i czarnej porzeczki, smak zboża powinien zostać zneutralizowany. Nazwa „Aberlour” wywodzi się z języka gaelickiego i oznacza „ujście szczebiocącego strumienia”. W Szkocji jest to miejsce gdzie górski potok Lour spotyka się z rzeką Spey. To właśnie tej wyjątkowo miękkiej wodzie Aberlour zawdzięcza swój niepowtarzalny styl. Pewnego mistycyzmu dodaje fakt, iż destylarnia została wybudowana nieopodal studni Św. Drostana – nieocenionego źródła krystalicznie czystej wody. Historia tejże studni sięga tysiąca lat wstecz, kiedy to stanowiła święte miejsce dla Druidów czczących duchy wody i dębu. W późniejszych czasach wodą z tej właśnie studni Święty Drostan chrzcił pierwszych na tych ziemiach Chrześcijan.
Ten typ whisky spodobał się prawie połowie uczestników degustacji
5. BOWMORE – Islay Single Malt
aromat torfowo-miodowy, cytryna, wanilia, słona morska bryza
smak miodu wrzosowego z nutą wanilii i ananasa, owiany torfowym dymem
finisz długi dymny i owocowy, z nutą siana
To nie tylko mój faworyt, ale i sporej części uczestników degustacji. … szczególnie męskiej części. Niech żyją torfowe aromaty! 🙂

 

Możesz również polubić…