Zodiak – Somm

WINNICA ZODIAK – wino testowe „SOMM”
czyli „SZARAŃCZA ORANGE MERRET MUSUJĄCE”
 
* HIBERNAL * PET – NAT musujące, pomarańczowe , wytrawne
to kolejne wino z tej winnicy wytworzone metodą MERRETA
Hibernal zbiór 2018
ZERO SIARKI – od początku do końca !!!
Macerowany i fermentowany na skórkach przez dwa tygodnie
Druga fermentacja w butelce
Osad oryginalny – nie był usuwany – od kwietnia b.r.
 
UWAGA: Przed otwieraniem mocno schłodzić!!!
 
* KOLOR matowy, pomarańczowo- blado brzoskwiniowy, widoczny osad w kieliszku po ustaniu musowania
– wysoka perlistość z początku tym razem nie traci szybko na musowaniu
– warto obcować z tym winem na różnym etapie musowania i pić je zarówno gdy świeżo zaserwowane, jak i gdy nieco napowietrzy się … ciekawe doznania
* w pierwszym NOSIE wyraźnie atakuje nas zielony, kwaśny agrest i morela
* drugi NOS (po zamieszaniu) : – morela robi się bardziej kwaśna, a agrest zamienia się w gotowana białą kapustę z kminkiem – ciekawe doznanie!
* USTA z bardzo wysoką kwasowością, to wino jest wręcz „pięknie kwaśne”! Ale za to jego rześkość i budowa są tak niezwykłe, inne, że nie sposób obok niego przejść. Przypomina momentami nagazowany wytrawny, dobrej jakości cydr, lecz nut i aromatów jabłek w nim jak na lekarstwo.
 
* Sugestie kulinarne:
wino bardzo ciekawie i smacznie układa się z klasycznymi tapasami – np. wyraziste sery typu blue lub bardzo dojrzałe camemberty, a także oliwki „kalamta”
 
* PODSUMOWANIE
To kolejne wino nie dla wszystkich, ale każdy powinien go spróbować – i wtedy samemu wydać wyrok:
typu „Kochaj albo Rzuć”? 🙂
Niestety, w tym roku nie będzie to dane wszystkim .. podobno powstało zaledwie kilkadziesiąt butelek.
 
To wino jest wyraziste, średnio złożone, adresowane do osób szukających ciekawszych doznań niż grzeczne, poukładane wina. Ale przede wszystkim jest to wino mega gastronomiczne, bo z wyrazistymi dania smakuje rewelacyjnie z uwagi na wysoką, piękną kwasowość … a w zasadzie KWAŚNOŚĆ !
 
CIEKAWOSTKA: chociaż autorem wina jest Mirek Krasnowski, to pomysłodawcą jest Dariusz Kużawiński, zaprzyjaźniony koneser win – z wielką nadzieją będę oczekiwał kolejnych win, tego duetu 
Pozdrawiam Panowie 
ERRATA zdrowotna:
Metoda produkcji tego wina należy do najbardziej „zdrowych”, a więc pozostawiająca w winie maksymalnie wiele fito-związków. Przeciwutleniacze takie jak resweratrol ( przede wszystkim), katechina i kwercetyna obecne głównie w winach czerwonych, mają nagle szansę zaistnieć w winie białym. Oczywiście nie będą te wina tak bogate w powyższe antyoksydanty, tak jak wina czerwone, ale nie będą już tak bardzo im ustępować. Pamiętajcie, że nasz metabolizm działa bardziej niekorzystnie dla klasycznych białych win. KAC – czyli swoiste zatrucie, efekt nadużycia np. wina ( jeśli mamy do wyboru białe i czerwone o tym samym poziomie alkoholu ) wystąpi szybciej po białym winie !!! Alkohol etylowy rozkładany w naszej wątrobie do trującego aldehydu octowego jest efektem naturalnym, ale niestety nasza wątroba łagodniej obchodzi się z winami czerwonymi wytrawnymi.
Taka metoda produkcji daje szansę na to, że wina pomarańczowe, naturalne będziemy mogli wstawić uczciwie w środek statystyk win ”bezpiecznych i zdrowych”, pomiędzy klasyczne białe wina, a wina czerwone.
Jeśli temat przeciwutleniaczy zainteresował Ciebie – polecam poniższy link: http://www.abc-kolorwina.pl/index.php/francuski-paradoks

 

 

Możesz również polubić…