Zęby i wino

Dbacie o ząbki, a lubicie wino … no i?
– Panie Macieju, właśnie wróciłem od stomatologa i polecił mi, z uwagi na przebarwienia, abym wybielił zęby i …. no bo wie Pan, że lubię wino … no więc polecił mi ograniczyć czerwone wina!!! Chryste! Mam przestawić się na białe przez jakiś czas! Straszne!!! No to co Pan poleci?

Szanowni!
Polecam pozostać przy dotychczasowych preferencjach.
Wbrew ogólnej opinii, to właśnie białe wino powoduje specyficzne przebarwienia na naszych zębach, a nie czerwone!

Tak, tak, serio, serio!
Najbardziej wtajemniczeni naukowcy stwierdzili niezbicie, że owszem, czerwone wina odkładają osad na naszym uzębieniu, jednak to właśnie te białe narażają nasze zęby na plamy i przebarwienia w stopniu większym. Co gorsza, w początkowej fazie te przebarwienia są zupełnie niewidoczne i dość trudne do wczesnego wykrycia. I nagle przy kolejnej wizycie jest zdziwienie.

Częste picie białych, a nawet różowych win zmiękcza nam szkliwo na zębach. Zatem to dobry podkład dla próchnicy. Wina białe też czynią nasze zęby bardziej wrażliwymi.
I teraz będzie bomba!

Wiecie, że jeszcze gorsze skutki wywołują bąbelki? Tak, tak … Prosecco, cava, champagne to wyższy poziom kwasowości, zatem i gorzej dla naszych zębów.
A czerwone? No przecież jest resweratrol, polifenole, antyoksydanty, wspomaga trawienie, „naprawia” skórę, włosy, paznokcie, poprawia krążenie … Czyż to nie przemawia za nim bardziej?
No dobra już! Z wielkiej chmury mały deszcz. Nie dajcie się wciągnąć w te dywagacje zbytnio i pijcie, jak piliście, nie bierzcie tak serio stwierdzeń dentysty sadysty do siebie. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, aby pozbyć się osadu po winie i nie zmieniać preferencji:

  • pij wodę, gdy pijesz wino … po każdym kieliszku wina, szklanka wody! Woda nawilża wilgotność jamy ustnej i wypłukuje kwasy
  • nigdy nie pij wina bez towarzystwa jedzenia – gryzienie potraw w naturalny sposób czyści zęby
  • nie myj zębów zaraz po piciu wina, zrób to później, po godzinie nawet! Szkliwo przez kwasy jest zbyt rozmiękczone i wtedy łatwo o uszkodzenia. Stosuj pasty bogate w fluor, który to wzmacnia i chroni

No to na zdrowie!

Możesz również polubić…