Kac

Kac – Trudne powroty do rzeczywistości.

Pijmy wino najlepiej wytrawne.

KAC-219x300Warto przy okazji w tym temacie poruszyć kwestię zdrowia. Nie od dziś wiadomo przecież, że cukier w połączeniu z alkoholem sieje w naszym organizmie spustoszenie. Zapewne potrzebujecie Państwo w tym momencie dowodów? Bardzo proszę: gdy spotyka się statystyczny Kowalski ze statystycznym Nowakiem w celu spożycia towarzysko większej dawki alkoholu, to co najczęściej statystycznie „degustują” ? . Tak, najczęściej jest to wódka czysta – nie kolorowa, słodka – tylko czysta wytrawna biała wódka. A co się dzieje z naszym organizmem gdybyśmy wypili podobną dawkę, ale słodkiej wódki, np. wiśniówki ? . Tak, tak! Powrót do rzeczywistości dnia następnego jest tragiczny. Ból głowy, kac i inne niedoczynności organizmu, a czasem jeszcze w trakcie „degustacji” już pojawiają się złe objawy. Podobnie jest z winami, które zawierają cukier. Proszę sobie przypomnieć jak Państwo czuliście się pijąc takie wina? Zatem pijmy alkohole czyste i wytrawne, bo te bogate w cukier i ciężkie miewają w sobie także odrobinę metanolu, który jest dla nas trujący.

Ważna wskazówka jeszcze : gdy będziemy pić lub już pijemy alkohol istotą dobrego samopoczucia jest spożywanie do tego odpowiednich potraw, szczególnie bogatych w tłuszcze. Tłuszcz nie tylko wytworzy warstwę ochronną na ściankach żołądka, ale i dwunastnicy, a to z kolei spowolni przenikanie alkoholu do krwioobiegu. Za kaca odpowiedzialne są enzymy wytwarzane przez wątrobę, które pod wpływem alkoholu przekształcają się w aldehyd octowy i kwas octowy. To aldehyd powoduje wzrost ciśnienia, zwiększa temperaturę ciała, przyspiesza tętno i „tętni” nam w głowie. Kwas natomiast odpowiada za awarię żołądka. Dobrze jest pić jak najwięcej wody podczas i po alkoholowym spotkaniu. Procenty w nadmiarze przyspieszają diurezę, czy wydalanie wody z organizmu, dlatego też często gdy rano budzimy się mamy w ustach uczucie suchości.

Nasze babcie podając słodkie nalewki i słodkie wina serwowały je w niewielkich kieliszkach a w komplecie były małe karafki. Stosujmy babciną mądrość i doświadczenie a tak zwany kac może nas ominąć.

Życzę udanych wyborów i miłego towarzystwa przy dobrych trunkach.

Maciej Katarzyński

Może Ci się również spodoba