BIO * ECO * ORGANICZNE * ZDROWE

BIO * ECO * ORGANICZNE * ZDROWE * czyli jakie wino?
     Temat rzeka … od pewnego czasu, część smakoszy sfermentowanego soku z winogron poszukuje win „zdrowszych”, nie do końca jednak wiedząc o co w nich tak na poważnie chodzi. Zatem … Jeśli na etykiecie lub kontretykiecie butelki wina włoskiego znajdziecie Państwo informację o posiadaniu certyfikatu ICEA [Instituto per la Certificazione Etica e Ambientale] , albo wina francuskiego informację o posiadaniu certyfikatu AB (Agriculture Biologique), lub w przypadku innych win pojawi się określenie międzynarodowe – Demeter – lub ewentualnie ECOCERT SAS to możecie mieć Państwo pewność, że macie do czynienia z prawdziwym, zdrowym winem.

A co w przypadku innych oznaczeń? Jaka w sumie jest różnica pomiędzy winami eco, bio, organicznymi itd ? Otóż rozróżniamy dwa podstawowe typy win:

  • jeśli wino zostało zrobione z winogron powstałych w danej winnicy, gdzie nie stosowano absolutnie żadnych środków chemicznych, to takie wino nazywa się winem BIO
  • winem BIODYNAMICZNYM będziemy nazywać wina wyprodukowane podobnie jak wina BIO, ale dodatkowo cały proces wytwarzania wina, na każdym etapie wykonywany był zgodnie z kalendarzem upraw biodynamicznych. Z jego podstawowymi zasadami zarówno wino bio jak i biodynamiczne wytwarzane przez producentów, którzy z różnych względów jeszcze nie uzyskali tych najważniejszych certyfikatów, mieszczą się w kategorii win organicznych lub jak kto woli naturalnych. Zdarza się też sporadycznie, że posiadacz certyfikatu np. Demeter, woli używać terminu ORGANICZNE ze względów marketingowych.
  • są jeszcze wina EKOLOGICZNE, ale nie ma precyzyjnych terminów, zasad definicji dotyczących tej nazwy, w praktyce przekłada się to na wina bardziej modne, bo coś tam jest eko, więc powinno być zdrowsze, niż normalne. Niestety bywają tutaj wina robione przez naciągaczy i oszustów.

     Koncepcja win biodynamicznych zaczerpnięta została z antropozofi Rudolfa Steinera, którą to po raz pierwszy ogłosił w 1924 roku. Co ciekawe, Steiner był całe życie abstynentem, a jego prace odnosiły się do niemal całego rolnictwa poza winogrodnictwem! Dopiero niemal 30 lat później Maria Thun opracowała specjalny kalendarz biodynamiczny, aktualizowany co roku, z którego do dziś korzystają wszyscy zainteresowani producenci, w tym także winiarze.

     Biodynamika to szacunek dla natury, wspomaganie naturalnych sił i eliminowanie wszelkich chemicznie przetworzonych substancji (np. herbicydy i inne – cydy).
Głównym przesłaniem jest dbałość o równowagę pomiędzy ciepłem, wodą, ziemią i powietrzem. Osiągniemy to poprzez pewien rytm wykonywanych prac: codzienny (ziemski), comiesięczny (księżycowy) i coroczny (słoneczny).

     Wina biodynamiczne charakteryzują się ciekawym, dla wielu doskonałym smakiem, ponieważ nie są filtrowane, nie używa się do ich produkcji obcych drożdży, cukru i polepszaczy, ogranicza się lub eliminuje w ogóle obecność siarki:

  • nie więcej jak 10 mg/l przy winach czerwonych
  • 25 mg/l siarki przy winach białych. Wina te są korzystniejsze dla zdrowia i przyjazne dla otoczenia.

No to co … idźcie i kupujcie wedle uznania, co zdrowsze 


Pozdrawiam
Maciej

Możesz również polubić…