KIELISZEK WINA

KIELISZEK WINA czyli pokaż mi w czym pijesz wino, a powiem ci kim jesteś
… można by rzec, gdyby na poważnie zagłębić się w ten temat. Nie wierzycie?

     Że co, że kieliszek jest ważniejszy od samego wina? Nie, nie, oczywiście, że nie, ale to w czym pijemy, nie tylko wino, ale i wodę czy nawet jakieś napoje przemysłowo robione, ma znaczenie, ba! Ma ogromnie wielkie znaczenie. Oczywiście wiele zależy od tego, jaki mamy stosunek do tego co wkładamy do ust. Są ludzie, którzy tylko zagłuszają uczucie pragnienia i głodu, jest im obojętne co piją i jedzą, byle było słodkawe i dużo. Są też ludzie, którym już nie jest to tak obojętne, z czego dany napój cz danie jest zrobione, cieszą się bogactwem smaków i aromatów, a sam fakt odkrycia tego, że najlepsze jedzenie i napoje to sztuka zbalansowania kilku odmiennych smaków ( słodki, kwaśny, słony, gorzki, umami ) powoduje małą rewolucję w stylu życia i bycia.

     Zatem ktoś kto kocha batoniki, kebab i ciemnobrązowy słodki napój z wódką lub whisky jest po stokroć adresatem moich rozważań. Wszyscy inni są mile widziani i proszeni o kilka zdań komentarza.

     Do meritum zatem.
Jeśli umiecie chociaż troszkę degustować wino, albo kiedyś widzieliście jak to inni robią, zróbcie sobie w domu małe doświadczenie. Uszykujcie dowolną butelkę wina – w zależności od koloru i smaku proszę ją schłodzić do odpowiedniej temperatury. Równocześnie wyciągnijcie z szaf i kredensów najróżniejsze, małe i duże, rżnięte i gładkie, cienkie i grube kieliszki do czegokolwiek, a najlepiej do wina.
Podkreślam słowo kieliszek – nie kaleczcie tego naczynia słowem LAMPKA. To już passe …
Przypatrzcie się jak Wasze wino wygląda w kieliszku małym, a jak w większym, jak w czystym, a jak z wzorkami.
Powąchajcie wino przed zamieszaniem w małym kieliszku, a potem w większym.
Zróbcie to samo z winem po zamieszaniu …
Pijąc wino, zwróćcie uwagę na to co czujecie i z czym się kojarzą Wam doznania…
Myślę, że przyjemność picia wina z odpowiedniego, większego, a nie małe kieliszka, można porównać do prowadzenia samochodu.
Zarówno maluchem jak i wielką limuzyną przemieścimy się z punktu A do B, ale komfort jazdy i prędkość ma tu znaczenie …

Możesz również polubić…