Beaujolais Nouveau

Beaujolais Nouveau to najczęściej czerwone, młode, francuskie, delikatnie wytrawne wino pochodzące z regionu Beaujolais. Jest ono najczęściej w kolorze fiołkowym, fioletowo-czerwonym, a w jego bukiecie dominują aromaty kojarzące się bananem, truskawką, czereśnią, maliną, a czasem z kwiatami polnymi.

W ustach lekkie, kwasowe, czasem z nutą słodko-pikantną, czasem lekko szczypiące ( „pracujące” w ustach ), idealne dla niewymagających podniebień – z uwagi na specyficzny proces fermentacji szybko uderza do głowy, ale i szybko „wyparowuje”.

Region Beaujolais leży w Masywie Centralnym, w granicach Burgundii – departamentów Soana & Loara oraz Rodan. Beaujolais to obszar winnic o szerokości ok 10km i długości 150km w południowo-wschodniej części Burgundi (centralna Francja) między Lyonem i Macon

Podział i typy:

  • PRIMEUR – wino sprzedawane pomiędzy zbiorem a przedwiośniem kolejnego roku
  • NOUVEAU – wino które wchodzi na rynek w okresie pomiędzy zbiorem winogron a winobraniem w kolejnym roku

W związku z powyższym większość win określanych terminem Beaujolais Nouveau z czysto technicznego punktu widzenia stanowi Beaujolais Primeur. Jednakże różnice cenowe pomiędzy poszczególnymi producentami są na tyle duże, że niwelują różnicę, która mogłaby powstać z rozróżnienia primeur (wina potencjalnie wyższej jakości) od nouveau (wina potencjalnie nieco gorszego).

Pozostałe czerwone wina Beaujolais dojrzewają w stalowych kadziach znacznie dłużej niż słynne młode, po czym można je jeszcze przechowywać przez kolejnych kilka lat, lecz nie więcej, gdyż wino to nie posiada dużego potencjału dojrzewania.

Rocznie produkuje się tu grubo ponad milion hektolitrów wina. Wszystkie wina produkowane są w tym regionie z jednego szczepu winogron: Gamay. Ze względu na zróżnicowany klimat wina z Beaujolais mają dość różny charakter, na północy produkuje się wina szlachetne, długo dojrzewające o własnej apelacji. Wina z centralnego rejonu są raczej średniej klasy (apelacja Beaujolais Villages). Na południu zaś, produkuje się tanie wina apelacji Beaujolais. Najbardziej znane CRUS to alfabetycznie: Brouilly, Chénas, Chiroubles, Côte de Brouilly, Fleurie, Juliénas, Morgon, Moulin-à-Vent, Régnié i Saint-Amour. Niektóre z tych win można pić, a co za tym idzie i przechowywać znacznie dłużej. Dwa crus na literę M są do tego najlepsze, te wytrzymują nawet 8 – 10 lat!

KULINARIA
Beaujolais pija się raczej do lekkich czerwonych mięs i serów, nie nadaje się do dziczyzny. Młode sery, wszelkie wędliny i grillowane warzywa to idealni partnerzy dla tego wina. Mało jednak ludzi zdaje sobie sprawę, że ze względu na prawie niezauważalną ilość garbników w tym trunku, po odpowiednim schłodzeniu, nadaje się on także do popijania wielu potraw z ryb ( tuńczyk, łosoś ) i owoców morza ( kraby)! Generalnie im prostsze jedzenie tym lepiej, wszelkie tapasy, kanapki i przekąski to idealni partnerzy dla tego młodego wina.

Mimo, że to w przeważającej mierze wina czerwone należy je podawać lekko schłodzone do ok. 12 C, a max. 15 C – co podkreśli ich owocowy bukiet

KOMENATRZ

Czy Beaujolais Nouveau to na pewno jest wino? Bo winni koneserzy twierdzą, że beaujolais to nie wino – to wyłącznie doskonały produkt marketingowy. Jego międzynarodowa kariera rozpoczęła się w latach 50 – tych ubiegłego wieku, kiedy to wino trafiło z Lyonu do Paryża. I tam być może zginęłoby w zalewie wszystkich innych młodych win, gdyby nie… dziennikarze.

Dzięki nim beaujolais nouveau stało się ulubionym trunkiem bywalców paryskich kawiarenek – winem, które po prostu wypadało pić. Zapewne niska cena wina była dodatkowym argumentem, bo tak jak teraz, tak i kiedyś przedstawiciele prasy nie cierpieli na nadmiar pieniędzy… Wtedy też pojawił się słynny slogan „Beaujolais nouveau już jest” (le Beaujolais Nouveau est arrivé), którym dziś witają się wszyscy miłośnicy tego wina na całym świecie w trzeci czwartek listopada. I choć coraz większą popularnością cieszy się włoskie Novello, które pije się od 6 listopada i młode wina węgierskie degustowane od 11 listopada, to jednak mimo wszystko beaujolais nouveau jest nadal najpopularniejszym młodym winem w Polsce.

ŚWIĘTO

To młode wino nie należy do win wysokiej jakości, jest proste, młode, owocowe i szybko uderza do głowy. Nadaje się do prostego jedzenia i nie kosztuje majątku. Te fakty jednak stanowią w sumie zaletę ów trunku; Beaujolais Nouveau to majstersztyk marketingu – święto młodego wina to jedna z niewielu okazji w roku gdzie można spotkać się przy winie, z okazji wina, pijąc wino, rozmawiając o winie … a taki wieczór po prostu wszyscy żyją winem!
We Francji i w wielu krajach europejskich jest to po prostu okazja do spotkania się z przyjaciółmi , wypicia dla tradycji jednego kieliszka beaujolais, a potem przejścia do bardziej szlachetnych win.

ETYKIETY

Należy tu nadmienić, że BN to „sztuka” ! … etykiety BN mówią o tym co roku …

Największe sukcesy Beaujolais Nouveau odniosło w Japonii, gdzie jest kojarzone z francuskim luksusem. We Francji butelka tego wina kosztuje 4 – 5 euro, w Japonii pięć razy drożej. Ale cena nie gra roli. Japończycy lubią na przykład kąpać się w Beaujolais Nouveau.

 

Możesz również polubić…