OWADY i WINO

Pokarm przyszłości jakim powoli stają się owady staje się nowym wyzwaniem dla sommelierów – jakie wino dobrać do tej specyficznej potrawy?

Jadalne owady czyli entomofogia – to nowa przestrzeń gastronomiczna. Jak szybko tego typu dania wejdą do naszego kulinarnego świata, czas pokaże, ale już dzisiaj warto przyjrzeć się możliwościom pairingu czyli jakie wino dobrać do konkretnego robaczka.

Względy ekologiczne i ekologiczne oraz bogata wartość odżywcza owadów przemawiają na korzyść tych dań … dlaczego więc nie dobrać do nich już dzisiaj wina?

DLACZEGO OWADY?

Owady (jadalne) to dla nas spora dawka makro- i mikroelementów. Są one bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, białko, żelazo, wapń i cynk. Larwy motyli są bogate w tłuszcz, a ten jak wiadomo to nośnik smaku. Tutaj wietrzę największy potencjał w daniach, zatem wina będą przeróżne, od musujących i białych po czerwone, w zależności od innych, dodanych składników. Podobnie ze świerszczami, które mają łagodny posmak kurczaka – tutaj też sporo win do wyboru. Podobno (nie jadłem jeszcze ) koniki polne przypominają krewetki, zatem polecam wina białe i musujące. Popularny już mącznik młynarka mający posmak orzechowy, będzie prawdopodobnie daniem o szerokim przekroju możliwości – od dań obiadowych, głównych, po desery.

DOSTĘPNOŚĆ W POLSCE

Można już u nas kupić świerszcze, m.in o smaku musztardy z miodem, wszelkie chrupki i chipsy z solą, z chilli, z czosnkiem, są także i batony energetyczne. Podobnie z mrówkami, konikami polnymi, chrząszczami, karaczanami, jest nawet znany turkuć podjadek! Owady z czekoladą, w zalewie czy jako makaron z mielonych, suszonych larw mącznika to także dostępna oferta na terenie UE, w tym i Polski.

DOBÓR WINA

Zapewne jeszcze wiele wody upłynie w Wiśle i Warcie zanim bez obaw będziemy sięgać po mało obrobione i doprawione potrawy z owadów – dzisiaj jednak głównie posługujemy się mocnymi smakami przypraw i dodatków takich jak ostre przyprawy lub czekolada. Na chwilę obecną większość owadzich dań oparta będzie o posmak kurczaka lub owoców morza plus nuta wiodąca, którą niesie ze sobą kolejny składnik dania lub użycie kilku takowych. Dlatego pozwolę sobie Państwa odnieść do poniższych linków, które dalej Was poprowadzą jakie wino dobrać do jakiej owadziej potrawy:

  1. ZASADY OGÓLNE https://kolorwina.pl/1107-trzy-zasady-doboru/
  2. GRILUJEMY https://kolorwina.pl/604-grillowanie-a-wino/
  3. PRZYPRAWY DALEKOWSCHODNIEJ KUCHNI https://kolorwina.pl/929-shiva-yoga-curry/

Możesz również polubić…